رونمایی از نقشه مغز انسان + عکس

رونمایی از نقشه مغز انسان

 

ایسنا: نخستین نقشه رایانه‌ای مغز انسان پس از چهار سال تحقیق و پژوهش توسط دانشمندان آمریکایی منتشر و رونمایی شد.

 

اطلس مغز انسان که توسط موسسه علوم مغز آلن در واشنگنتن آمریکا ساخته شده، یک ابزار پژوهشی سلامت است که به محققان در درک چگونگی عملکرد مغز کمک کرده و در اکتشاف بیماری‌ها و درمان آنها موثر خواهد بود.

 

 

 

اطلاعات مورد استفاده برای ساخت این اطلس از تحلیل دو مغز انسانی با استفاده از ام‌آرآی و تصویربرداری پخش وزنی بدست آمده‌است.

 

 

 

آلن جونز، مدیر موسسه آلن اظهار کرد که این مغزها در جریان تحقیقات به قطعات کوچکتر تقسیم شده و آران‌ای (ریبو نوکلئیک اسید) از آنها استخراج شد. محققان از این آران‌ای برای خوانش ۲۵ هزار ژن در ژنوم انسان استفاده کردند.

 

 

 

تمام این اطلاعات در کنار هم قرار داده شده و نقشه دقیق مغز ساخته شد. با این ابزار هزار سایت تشریحی در مغز را می‌توان مورد جستجو قرار داد که توسط بیش از ۱۰۰ میلیون نقطه داده که نشانگر بیان ژن و زیست‌شیمی هر سایت هستند، پشتیبانی می‌شود.

 

 

 

برای مثال یک محقق می‌تواند به سرعت یک عکس فوری سه‌بعدی از تمام نقاط مغز که اهداف بیوشیمی قرص ضد افسرگی در آنها بروز می‌کنند بسازد.

 

 

 

محققان متوجه شدند که مغزهای استفاده شده در این تحقیق تا ۹۴ درصد به هم شباهت داشته و دریافتند که حداقل ۸۲ درصد تمام ژنهای انسان در مغز بیان می‌شوند.

 

 

 

هر دو مغز استفاده شده در این پروژه ۵۵ میلیون دلاری متعلق به مردان بود که منجر به بروز این سوال شد که چرا از مغز زنان در این پروژه استفاده نشده است.

 

 

 

آلن در توضیحات خود به سایت بلومبرگ اظهار کرد که اهدا کنندگان مغزهای واجد شرایط معمولا در اثر تصادف یا ایست قلبی مرده‌اند که در بین مردان شایع است.

 

 

 

با این‌حال به گفته وی، محققان هم اکنون در حال کار بر روی مغز یک زن هستند و در نهایت این ابزار در فرآیند خود بر روی حداقل ۱۰ مغز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

 

نقشه مغز

 

محققان دیگری نیز در حال تلاش برای ترسیم نقشه ارتباطات عصبی در مغز موش هستند که ام‌آرآی از انجام آن ناتوان است. این محققان با استفاده از میکروسکوپ‌های الکترونی خودکار برش‌های مغزی را بصورت تصاویر دیجیتال در می‌آورند. یک رایانه این تصاویر را خوانده، خطوط سلولهای عصبی را دنبال کرده و این تصاویر را به شکل سه‌بعدی درخواهد آورد.

 

نقشه‌هایی از این قبیل نقش بسیار مهمی در کشف داروها و ژنتیک انسان ایفا کرده و بدون شک قدم مهمی در مبارزه علیه بیماری‌ها محسوب می‌شود.

لطفا اعلام نظر بفرمائید .

/ 0 نظر / 57 بازدید