اطلاعات عمومی و بازی و سرگرمی
 

رنگ چشمان را متفاوت با گذشته تغییر دهید!


رنگ چشمان را متفاوت با گذشته تغییر دهید!
اشاره :
در این مقاله به سراغ یکی از جذاب‌ترین و در عین حال پرکاربردترین ویژگی این نرم‌‌افزار رفتیم و قصد داریم تا شما را با ترفندی جدید در مورد تغییر رنگ چشم آشنا کنیم. این آموزش برخلاف ظاهرش که پیچیده به نظر می‌رسد، بسیار ساده و کارآمد است.

مقدمه:
امروزه هرگاه سخن از ویرایش تصویر به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن کاربران خطور می‌کند، استفاده از نرم‌افزار قدرتمند فتوشاپ است. نرم‌افزاری که توانسته با ارائه قابلیت‌های ارزشمند خود، جایگاه ویژه‌ای در بین علاقمندان گرافیک باز کند. امیدواریم مطالبی را که در مورد ماسک لایه‌ها در آموزش مرد عنکبوتی گفته شد، فراموش نکرده باشید، چون در این آموزش نیز قسمتی از کار ما مربوط به ماسک لایه‌ها است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در صورت فراموش کردن مطالب ذکر شده، بار دیگر آنها را مرور کنید، زیرا دانستن آنها در یادگیری مطالب این آموزش کمک زیادی می‌کند.
نکته: عکس مربوط به این آموزش را می‌توانید از سایت ماهنامه رایانه خبر دانلود کنید.

مرحله اول:
ابتدا از مسیرFile>Open  عکسی را که از سایت و یا دی‌وی‌دی ماهنامه تهیه کرده‌اید، در محیط فتوشاپ باز کنید. در این آموزش، به منظور مشاهده بهتر نتیجه کار سعی شده تا عکسی انتخاب شود که نتیجه پایانی را به وضوح نشان دهد.
در پالت Layer روی دکمه Add Adjustment Layer کلیک کرده و از پنجره باز شده، گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید (شکل 1).


شکل 1

در ادامه گزینه Colorize را فعال کرده و با تغییر مقادیر، رنگ دلخواه را انتخاب کنید (شکل2). پس از تایید، خواهید دید که تمامی ناحیه عکس با رنگ منتخب شما ‌پوشانده می‌شود.
توجه داشته باشید رنگی که در این قسمت انتخاب می‌کنید، همان رنگی باشد که قصد دارید روی چشم اعمال نمایید. البته خیلی هم نگران رنگ انتخابی نباشید و زیاد وسواس به خرج ندهید، زیرا در مراحل بعدی یاد خواهید گرفت که چطور رنگ چشم‌ها را به آسانی تغییر دهید.


شکل 2

مرحله دوم:
به پالت Layer دقت کنید، حتما متوجه خواهید شد که در بالای عکس چشم، یک لایه جدید با نام Hue/Saturation ایجاد و روی آن ماسک اعمال شده است (شکل 3).
در ادامه به کمک همین لایه و البته با استفاده از قابلیت ماسک، تنظیمات را به ‌گونه‌ای اعمال خواهیم کرد که رنگ انتخابی تنها روی مردمک چشم اعمال شود.


شکل3

روی ماسک لایه کلیک کرده، سپس رنگ Foreground را به سیاه تغییر دهید. برای این کار ابزار Paint Packet را انتخاب کرده و با رنگ سیاه پر کنید. این کار باعث می‌شود رنگی که قبلا اعمال کرده بودید، به کلی محو شده و ماسک لایه از سفید به سیاه تغییر رنگ دهد.
توجه داشته باشید در حالت ماسک، رنگ سیاه مانع از نمایش عکس، رنگ اعمال شده و یا هر چیزی دیگر می‌شود (شکل4).


شکل 4

همانطور که مشاهده کردید، با پر کردن ماسک توسط رنگ سیاه مانع از نمایش رنگ انتخابی روی عکس شدیم، حال می‌خواهیم این رنگ را فقط روی مردمک چشم اعمال کنیم. برای این منظور روی ماسک لایه کلیک کرده و رنگ Foreground را این ‌بار به سفید تغییر می‌دهیم (به خاطر داشته باشید که به کمک رنگ سفید می‌توانیم رنگ انتخابی را تنها روی مردمک چشم نمایان کنیم).
به کمک ابزار Brush‌ و انتخاب یک قلم‌موی دایره‌ای شکل با سایز 50 پیکسل و تغییر مقدارHardness  به 60 ٪ شروع به رنگ کردن مردمک چشم کنید (شکل 5). توجه داشته باشید مقدار تعیین شده برای پارامتر Hardness، کاملا اختیاری است و می‌توانید بنا به سلیقه خود آن را تغییر دهید. اما توصیه می‌شود به منظور انتخاب بهتر و همچنین جلوگیری از ناهمواری لبه‌های محیط انتخابی، این مقدار را تغییر ندهید.


شکل 5

به این ترتیب رنگی که در ابتدا انتخاب کرده بودید، روی مردمک چشم اعمال می‌شود. دقت داشته باشید که فقط مردمک چشم رنگ شود، چون قصد داریم تنها رنگ آن قسمت را عوض کنیم نه بیشتر (شکل 6).


شکل6

مرحله پایانی:
در انتها، در پالت Layer، مد لایه Hue/Saturation را به Overlay تغییر داده و Opacity لایه را به 70٪ کاهش دهید. اگر تمایل داشته باشید که رنگ چشم را عوض کنید، می‌توانید روی لایه Hue/Saturation  و یا رویLayer Thumbnail  دوبار کلیک کرده و در پنجره باز شده رنگ جدید را انتخاب نمایید (شکل 7).


شکل7

در شکل 8 عکس پایانی کار و همچنین نمونه رنگ‌های اعمال شده را مشاهده می‌کنید.
نکته: شماره هر عکس نماینده مقدار عددی متغیرهای Hue و Saturation در پنجره Hue/Saturation است که به ترتیب از چپ به راست در هر عکس مشخص شده است.


شکل 8

سخن پایانی:
توصیه ما این است که حتما سعی کنید در مورد ماسک لایه‌ها شناخت قابل قبولی کسب کرده و با کاربرد و نحوه استفاده از آنها بیشتر آشنا شوید. زیرا ماسک‌ها می‌توانند در انجام کارهای گرافیکی کمک فوق‌العاده‌ای باشند، پس به آنها اهمیت بیشتری بدهید.
در ترفندهای مختلف فتوشاپ، ماسک‌ها نقش کلیدی بر عهده دارند و بدون استفاده از آنها ادامه کار بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. حرفه‌ای‌های فتوشاپ نیز مطمئنا با این قابلیت بارها و بارها کار کرده و به اهمیت آن کاملا واقفند. شما نیز اگر قصد دارید تسلط مناسبی در استفاده از این نرم‌افزار و امکانات آن به دست آورید و بتوانید نیازهای خود را به بهترین شکل ممکن برآورده سازید، مطمئن باشید که ابزار ماسک کمک بسیار مناسبی برایتان خواهد بود.

لطفاْ نظرتان را اعلام فرمائید.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٠ توسط ع- حبیبی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
قالب وبلاگ